Co potřebuje rádio ke spuštění

Co potřebuje rádio ke spuštění

Každé rádio, které má lidem předávat informace a vize jeho provozovatelů se neobejde bez řady součástí, které jako celek fungují a vytváření tento velmi silný nástroj.

V první řadě je nutno si uvědomit, zda bude rádio moderované, nebo zda bude hrát dálkově ovládaný automat.

Všechny potřebné komponenty a software lze zakoupit zde.

Obě dvě varianty potřebují následující součásti:

 

  • Odbavovací PC - to zajišťuje provoz odbavovacího systému, který dává dohromady finální podobu zvukového výstupu rádia, zde je umístěn hudební archiv, jingle a další zvukové soubory. Jde o velmi kvalitní PC, které musí zvládnout fungovat 24 hodin denně, po celý rok, bez jediné chyby. Ideální je takové PC, které se příliš nehřeje, má optimalizovanou (nízkou) spotřebu, je spolehlivé a jeho součásti jsou navrženy jako celek (značkové PC). Nejsou vhodné skládané systémy z jednotlivých komponent. Ideálním řešením je námi dodaný, nebo pronajatý ONAIR server. V případě pronájmu se nemusíte starat o zajištění prostor, kde by byl server umístěný, neustále spuštěný a ve kterém je trvale zajištěno vytápění/chlazení, elektřina, ostraha, administrace (například restarty) a dostatečná internetová konektivita.
  • Odbavovací systém - je to program, který zajišťuje finální živé smíchání zvukového výstupu rádia. Zde se musí do jediného výstupu smontovat všechna odvětví rádia, tedy práce moderátorů, zvukařů (produkce), hudební dramaturgie, ale také například obchodního oddělení (reklama). Každý z těchto oborově rozdílných prvků má mít svůj nástroj pro svou práci a neměl by být zatěžován systémem ostatních prvků. Na odbavovacím systému poté je dát výsledky práce celého týmu do jediného zvukového výstupu a celé vysílání poskládat a odbavit tak, aby nic nekolidovalo a vše proběhlo přesně dle požadavků. Odbavovací systém také zajišťuje plynulé prolnutí odehraných skladeb, takže je to zároveň takový rádiovský DJ. V poslední fázi by měl umět i zajistit komunikaci mimo rádio - ať už jde o informační zdroje pro moderátory, nebo RDS informační texty (jak v FM přijímačích, tak třeba na internetu), tak přímou komunikaci s posluchači například pomocí internetu/SMS apod. V rámci členství Vám umíme dodat velmi kvalitní odbavovací systém české výroby - Radio Profesional 8, který všechny zmíněné funkce plně podporuje a který je cenově velmi dostupný.
  • Stream kodér - zajišťuje digitalizaci zvuku rádia a jeho distribuci na streamovací servery (pomyslné internetové vysílače). Doporučujeme systém SimpleCast, který dokáže nejen streamovat neomezený počet streamů, ale také podporuje řadu různých stream formátů (typů serverů), dále online statistiku poslechovosti (včetně grafu) a umí také zaznamenávat vysílání například po hodinových souborech (aircheck). Jak jej nastavíte se dozvíte zde.
  • Hudební manažer - je nástroj, kterým zajišťujete pro odbavovací systém zdroje hudby, předtočených vstupů/pořadů apod. Měl by umět vytvořit validní MP3 soubor z CD, případně převést do tohoto formátu soubor z jiného, dále by měl umět nalézt a opravit chyby ve zvukových souborech (například soubory stažené z internetu jsou často plné zásadních chyb), měl by umět hromadně třídit, nebo přejmenovávat soubory, měl by pracovat s ID tagy a další funkce. My doporučujeme program Music Studio 3, který všechny zmíněné funkce podporuje.
  • Stream server, nebo port (porty) - toto je Váš internetový vysílač. Od Vás z rádia (nebo z ONAIR serveru) jde jedním jediným spojením zdigitalizovaný zvuk na internetový vysílač, odkud dále signál putuje k posluchačům. Důvodem je především datový tok, který by linka u Vás v objektu jistě nezvládla. Na každého posluchače odchází samostatný datový tok, který se rovná jeho zvolené kvalitě. Při 128kbps kvalitě je tedy při deseti posluchačích odchozí tok linky 10x128kbps. Při padesáti posluchačích je to tedy 6400kbps. Toto linky v rádiích samozřejmě nezvládají, proto se používají profesionální datová centra, na kterých je umístěn výkonný server, který zvládne výpočetně rozložit digitální zvuk samostatně na každého posluchače (každý má jiné spoždění dle lokality a kvality jeho linky - proto se musí na serveru samostatně počítat). Takový server, nebo i soustava více serverů rozkládajících si zátěž (ale vystupujícím pod jediným zdrojem) je připojena k velmi rychlé internetové konektivitě, nejlépe přímo na páteři sítě internet (u nás NIX). Členové ToPRadio.cz mají možnost pronajmout si další streamy za výhodnější ceny dle vlastní potřeby. Základní stream 128kbps na 100 posluchačů mají zdarma.
  • Autorsko-právní řešení - je nutné k legálnímu provozu rádia. Každý autor skladby, nebo jiného díla užitého ve vysílání má nárok na svou odměnu za každé užití jeho díla. K tomuto účelu existují hromadní správci autorského práva, jelikož individuální smluvní vztah s každým autorem (ve vysílání jich mohou být stovky i tisíce) by byl administrativně velmi náročný. Těmto správcům se platí pravidelný dohodnutý poplatek a předávají se mu reporty z vysílání, na jejichž základě správce přerozděluje odměny autorům. I smluvně nezastoupený autor je ze zákona automaticky zastoupený pověřeným správcem, takže povinnost platit tyto poplatky vzniká každému, kdo dílu užije a to jakýmkoliv způsobem. TopRadio.cz zajišťuje autorsko-právní vypořádání jako součást členství po dosažení minimálního počtu projektů, které jsou v síti zapojeny. Při menším, než minimálním počtu se za daný měsíc odvod neuskuteční a projekty zastoupeny nejsou.
U moderovaného vysílání je navíc potřeba zajistit vysílací studio a jeho techniku:
  • Mixážní pult
  • Mikrofony
  • potřebná kabeláž
Volitelně jde do živého vysílacího studia ještě dodat (pro lepší zvuk) následující techniku:
  • Limiter
  • Kompresor
  • Enhancer / normalizér
Tyto zařízení se dají pořídit i jako celek - tedy jsou všechny funkce umístěny v jediném zařízení. V rámci celkem kvalitních a cenově dostupných zařízení doporučujeme značku Behringer.
U dálkově ovládaného odbavení je pro vytváření "lidské zvukové složky obsahu" nutno zajistit dostatečně kvalitní nahrávací a stříhací zařízení, tedy alespoň kvalitní zvukovou kartu, počítač a kvalitní mikrofon. Neobejdete se ani bez kvalitního stříhacího programu, kterým nejen postříháte nahrávku, ale který například provede i normalizaci a další zvukové úpravy pomocí filtrů. Námi doporučený je Sound Forge.

Všechny potřebné komponenty a software lze zakoupit zde.